Wtorek w Radiu Wrocław Kultura: pasja za pasją, czyli teatr i muzyka – Radio Wrocław (komunikaty prasowe)

Początek o 16:00.

Radio Wrocław Kultura DAB+Teatr i Muzyka, wtorek, godz. 16:00 (powtórka w środę od 9:00)

16:10/ Pierwszą część audycji wypełnią twórcy dwóch spektakli, które biorą udział w nurcie OFF tegorocznego 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (zaczyna się w piątek). O 16:10 Przemysław Wojcieszek, reżyser przedstawienia pt. ‚Wk…… kobiety w leju po Polsce’. Tytuł sam się wyjaśnia, ale warto dodać, że Przemysław współpracuje tu z sześcioma kobietami (tekst Mai Staśko plus scenografka i trzy aktorki). Scena Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol podniesie komuś ciśnienie. W piątek (ale biletów już brak).

16:40/ Natasza Sołtanowicz – reżyserka, choreografka, scenarzystka, autorka muzyki do pierwszego spektaklu kolektywu Dziwaczki. Pod takim tytułem wystąpią w czasie PPA. Jak zapowiadają, postarają się odkryć ‚kobiecy wymiar doświadczenia straty’. Tu z kolei naliczyliśmy 12 kobiet i 2 mężczyzn. wraz z Nataszą w naszym studiu pojawi się Joanna Kowalska, znana nam z ‚Cesky’ego diplomu, aktorka i autorka tekstów piosenek. ‚Dziwaczki’ na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego we wtorek 20 marca. Nie pytajcie nas o bilety.

17:30/ ROAST! To najnowsza (sobotnia) premiera Teatru Ad Spectatores. O czym? Cytujemy: ‚W pewnym domu dwie dawne przyjaciółki wspominają swoją barwną młodość w polskim show businessie. Jest rok 2050. Każdego wieczora wspólnie przeglądają archiwa „Pudelka”, przywołując skandale obyczajowe szalonego roku 2017’. Brzmi tym ciekawiej, że reżyseruje Grzegorz Grecas, a w rolach przyjaciółek: Paulina Płachtij i Magdalena Lamża, znajome z ubiegłorocznych dyplomów Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.

18:00/ Monika Blige, dyrektor programowa Instytutu Grotowskiego. Wiele się u nich dzieje, od licznych warsztatów po spektakle. W najbliższym czasie: ‚kamica79’, ‚Camille’ (czyli znów o kobietach), męski ‚Triodram’, a także teatralne śledztwo ‚Brudno z Wąchabna’. Ukazał się również kolejny numer ‚Perfomera’, internetowego pisma wydawanego przez Instytut.

18:30/ Juliusz Multarzyński, fotograf, meloman, autor książek dotyczących muzyki, twórca portalu Maestro. Tematem naszej rozmowy będzie Marcella Sembrich-Kochańska, wielka, prawdziwa gwiazda opery przełomu XIX i XX wieku, urodzona w miejscowości Wiśniowczyk koło Tarnopola 160 lat temu, zmarła w latach 30. ub. wieku w Nowym Jorku. Była primadonną Metropolitan Opera, występowała także we Wrocławiu. Juliusz Multarzyński wydał o pani Marcelli książkę (napisaną wraz z Małgorzatą Komorowską) ‚Artystka świata’. Posłuchamy także archiwalnych nagrań.

Tę część programu można będzie powtórkowo usłyszeć w środę od 9:00. Zapraszają Magda Piekarska i Grzegorz Chojnowski.

O 20:05 Wieczór z Kulturą (emisja równocześnie w Radiu Wrocław). A w nim m.in.:
– O półscenicznej wersji ‚Pasji’ Arvo Paerta w Narodowym Forum Muzyki. W najbliższy piątek nie tylko usłyszymy dzieło wybitnego estońskiego kompozytora w wykonaniu artystów i Chóru NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Inscenizację przygotował Roberto Skolmowski, reżyser z uchem do opery, lubiący teatralny rozmach. Oboje w studiu.
– Zanim wybierzemy się do Jeleniej Góry do tamtejszego Muzeum Karkonoskiego na wystawę ‚Horbowy. Reaktywacja’, by zobaczyć zupełnie nową kolekcję ‚Horbowy. Nowa Era’, przypominamy reportaż prezentujący wspomnienia i poglądy na sztukę najważniejszego wrocławskiego artysty projektującego szkło.

Do usłyszenia w DAB, aplikacjach mobilnych, do zobaczenia na www.radiowroclawkultura.pl