Program TV: saga „Millennium”, teatr telewizji Gustawa Holoubka i Susanne Bier … – Gazeta Wyborcza

„Millennium: Mężczyźni, Którzy nienawidzą kobiet”, 22:05, ale kino +
thriller, Szwecja/Dania/Niemcy/Norw. 2009, reż. Niels Arden Oplev, wyk. Michael Nyqvist, Noomi Rapace

Sukcesowi „Millennium” towarzyszy paradoks jego autora. Stieg Larsson (1954-2004) zostawił swoją trylogię w rękopisie. Nie doczekał jej sukcesu.

Zmarł na serce w listopadzie 2004 r., wspinając się po schodach do swego biura na siódmym piętrze. Winda była nieczynna. Jego ostatnie słowa brzmiały: Mam tylko 50 lat, na Boga.

Larsson palił 60 papierosów dziennie, źle się odżywiał i chorował na nerki. W wymiarze zawodowym przypominał trochę swego bohatera Mikaela Blomkvista. Był lewicowym – trockistowskim – dziennikarzem i redaktorem. Pracował dla agendy ścigającej szwedzkie organizacje o profilu faszystowsko-rasistowskim, którym poświęcił książkę wydaną w 1991 r.

Młodość spędził z dziadkami na północy Szwecji, jeżdżąc do szkoły na nartach. Na 12. urodziny rodzice kupili mu maszynę do pisania. Najpierw pisał utwory science fiction. Kiedy miał 15 lat, był świadkiem zbiorowego gwałtu na dziewczynie, której nie przyszedł z pomocą. Ponoć nigdy sobie tego nie wybaczył, zaś dziewczyna miała na imię… Lisbeth.

Larsson przez 32 lata był związany ze starszą o rok Evą Gabrielsson. Nigdy się nie pobrali, ponoć dlatego, że wedle szwedzkiego prawa adres małżonków musi być publicznie dostępny, a Larssonowi prawicowi ekstremiści często grozili śmiercią.

Z powodu braku formalnych więzi Gabrielsson nie mogła dziedziczyć po Larssonie. Prawa do jego dzieł, warte dziesiątki milionów dolarów, otrzymali ojciec i młodszy brat – Erland i Joakim Larssonowie. Próbowali dogadać się z Gabrielsson, oferując jej 3,3 mln dol. Ta jednak chciała więcej, utrzymując, że miała duży wkład w powstanie „Millennium”. W 2011 r. wydała książkę o związku z Larssonem, przyznając, że w jej posiadaniu jest jego laptop zawierający 200 stron czwartej powieści o Blomkviście i Salander. (jsz)

Program TV na resztę dnia:

„Dwa teatry”, 20:00, tvp kultura
thriller, Polska 1998, aut. Jerzy Szaniawski, reż. Gustaw Holoubek, wyk. Gustaw Holoubek, Piotr Adamczyk

Dyrektor teatru Małe Zwierciadło chce zostać wierny realizmowi. W myśl tego założenia, odrzuca sztukę „Miasto w gruzach”, obawiając się przekroczenia granic estetyki i dobrego smaku. (myz)

„Uprowadzona 2”, 20:05, polsat 
film sensacyjny, Francja/USA 2012, reż. Olivier Megaton, wyk. Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen, Leland Orser

Agent CIA, który dwa lata wcześniej, ratując porwaną córkę, zastrzelił jej porywaczy, zostaje uprowadzony wraz z żoną przez ojca jednego z zabitych przestępców. Czy córka uwolni rodziców? (kjz)

Uprowadzona 2Uprowadzona 2 Fot. Monolith Films

„Druga szansa”, 22:10, cinemax
dramat obyczajowy, USA/Kanada/Wielka Brytania 2007, reż. Susanne Bier, wyk. Halle Berry, Benicio Del Toro, David Duchovny

Dunka Susanne Bier wyjeżdża do Hollywood, by opowiedzieć o wdowie, która po śmierci męża zaprasza pod swój dach jego najbliższego przyjaciela, faceta po bardzo ciężkich przejściach. (kjz)

„Druga szansa”, reż. Susanne Bier Fot. mat. prasowe