„Teatr złoczyńców” – kryminał z Szekspirem w tle – Polskie Radio

Można powiedzieć, że z początku jest to utwór kryminalny. – Mamy bohatera, który po dziesięciu latach wychodzi z więzienia, w którym odbywał karę za zbrodnię. Jak to zwykle bywa nie wiemy do końca, czy on ją popełnił. Detektyw, który go skazał, jest przekonany o jego winie. Bohater i detektyw spotykają się w prologu. Detektyw, który przechodzi na emeryturę chce dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało dziesięć lat temu w szkole artystycznej, w której jeden z uczniów zginął w bardzo dziwnych okolicznościach – powiedziała Kinga Michalska.

Akcja utworu dzieje się w szkole. Kampusy uniwersyteckie zawsze robią wrażenie, bo to miejsca, w których wszyscy pracują, nawiązują się miłości, przyjaźnie i właściwie tam rozgrywa się całe życie. – Melanie Rio ukazuje okres młodości, dojrzewania i pierwszych wyborów życiowych. Ale z drugiej strony ukazane są bardzo różnorodne osobowości. Ci młodzi studenci pochodzą z różnych środowisk, mają różny status materialny i społeczny, co z początku wydaje się nieważne, ale potem zaczynają wybijać się jakieś drobne sytuacje, które mają wpływ na ich dalsze zachowanie – dodała Kinga Michalska.  

Jakie nawiązania do Szekspira znajdziemy w książce Melanie Rio? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 11.40

abi/ac